تاریخ انتشار:

رد شکایت یک شهروند ایرانی از سوی دیوان اروپایی حقوق بشر


دیوان دادگستری اروپا روز سه‌شنبه (۴ آوریل/ ۱۵ فروردین) شکایت یک زن ایرانی از دولت آلمان را رد کرد. این زن که در حکم دادگاه اروپایی نامی از او برده نشده بود، از دولت آلمان به دلیل خودداری از صدور ویزای دانشجویی به وی شکایت کرده بود.
در حکم دیوان دادگستری اروپا آمده است، اگر این تردید وجود داشته باشد که تحصیل دانشجویان خارجی درباره فن‌آوری امنیتی در کشورهای اروپایی، در خدمت اهدافی چون نقض حقوق بشر در کشورشان باشد، چنین دانشجویانی واجد شرایط دریافت ویزا نیستند.
ایرانی متقاضی تحصیل در آلمان می‌خواست در "مرکز تحقیقات امنیتی پیشرفته" در دانشگاه دارمشتات، واقع در جنوب فرانکفورت، تحصیل کند. او می‌خواست در این مرکز درباره شناسایی حملات به شبکه تلفن‌های هوشمند و پروتکل‌های امنیتی مربوط به آنها تحقیق کند.
دولت آلمان اما از اعطای ویزا به این متقاضی ایرانی خودداری کرد. مقا‌م‌های آلمان ادعا دارند که دانش این زن ایرانی بعدها  ممکن است در نقض حقوق بشری که غربی ها همواره آن را در توجیه اقدامات غیر قانونی بر ضد کشورمان مطرح می کنند، مورد استفاده  قرار گیرد.
ایرانی متقاضی تحصیل در آلمان دارای مدرک کارشناسی فن‌آوری اطلاعات (IT) از دانشگاه صنعتی شریف بوده است. این دانشگاه پیشتر در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار داشته است.
براساس حکم دادگاه اروپایی، دولت آلمان می‌تواند در چنین مواردی از اعطای ویزا به دانشجویان خودداری کند. اما دادگاه اداری در برلین در حال بررسی این موضوع است که آیا خودداری از اعطای ویزا به دانشجوی ایرانی بر شواهد و دلایل کافی و قانع‌کننده استوار است یا خیر؟

دیدگاه شما


Incorrect please try again

تازه های سایت